مطالب مفید

در سالهای اخیر روتختی از جنس بامبو محبوبیت بیشتری یافته زیرا روتختی بامبو پایدار بوده و بطور طبیعی خاصیت ضد میکروبی دارد و رطوبت را جذب می نماید، بنابراین ارزش دارد تا آن را در هنگام خرید روتختی مورد ملاحظه قرار دهید.

بامبو همانند پنبه نوعی گیاه بوده که طی عملیاتی تبدیل به نخ و در نهایت پارچه میشود که با توجه به خاصیت حنس آن به مراتب گران تر از سایر جنس ها میباشد

جنس پارچه روتختی  اقلب از رنفرس و ساتین میباشد که از جنس پنبه بوده و با توجه به تراکم تار و پود نام گذاری شده است. پارچه روتختی با تراکم بالا به ساتین معروف است و اگر تراکم کمتر شود رنفرس نامگذاری می شود.

اگر گذر شما به هتلها افتاده باشد همه آنها از روتختی کاوری استفاده مینمایند علت آن شستشوی راحت آن است. در روتختی کاوری لحاف از کاور جداشده و شستشو میشود. از مزایای دیگر روتختی کاوری اینکه هنگام خواب روتختی روی بدن نشسته و کاملا محیطی گرم را برای شما محیا میکند.

بهتر است قبل از خرید روتختی و رو بالشتی و ملحفه‌ها، از سایز دقیق تشک مطمئن شوید، زیرا تشک‌ها دارای اندازه های متفاوتی هستند. حتماً ملحفه‌ای که روی تشک قرار می‌گیرد، از جنس نخ (رنفرس و ساتین) باشد تا هنگام تماس بدن با آن پوست اسیب نبیند. و اگر دارای حساسیت پوستی و تنفسی هستید ترجیحا جنس بامبو انتخاب نمائید.

-چه طرحی را برای روتختی انتخاب کنیم

مسلما در انتخاب طرح، سلیقه حرف اول را می زند، اما باید مراقب باشید که سلیقه تان باعث اتخاذ یک تصمیم نامناسب نشود. عاملی که در انتخاب طرح روتختی تاثیر زیادی می گذارد، ابعاد اتاق است. اگر اتاق شما فضای چندان بزرگی ندارد، باید با طرح های شلوغ خداحافظی کنید. طرح و نقش های شلوغ فقط به درد فضاهای بزرگ می خورند. این طرح ها در اتاق خواب کوچک اصلا زیبا نخواهند بود و تنها ذهن شما را آشفته کرده و باعث کوچک تر به نظر رسیدن فضا می شوند. روتختی مناسب برای یک اتاق کوچک باید از انواعی انتخاب شود که طرح های ساده تر دارند یا اصلا طرحی ندارند. در انتخاب طرح روتختی به تناسب آن با دیگر طرح های به کار رفته در اتاق نیز دقت داشته باشید.

- انتخاب رنگ روتختی

رنگ فاکتور دیگری است که در انتخاب روتختی مد نظر قرار می گیرد. معمولا در انتخاب رنگ ها دست شما باز است؛ مگر این که فضای اتاق تان کوچک باشد. در این صورت شما نمی خواهید فضا از آن چه هست دلگیرتر شود، پس باید به سراغ رنگ های روشن تر بروید. رنگ های روشن، فضا را دلباز و بزرگ جلوه می دهند. از دیگر مواردی که باید در انتخاب رنگ به آن توجه داشته باشید، رنگ سایر وسایل اتاق خواب است. بهتر است رنگ روتختی را با رنگ سایر وسایل ست کنید. لازم نیست حتما رنگ ها مشابه باشند. همین که با یکدیگر تناسب و هم خوانی داشته باشند، کافی خواهد بود.

-انتخاب روتختی باکیفیت

نوع الیاف به کار رفته در روتختی، کیفیت آن را تعیین می کند. کیفیت روتختی شامل معیارهای مختلفی می شود. برای مثال، یک روتختی باکیفیت برای مدت زیادی قابل استفاده خواهد بود، با شستشو رنگ و پف خود را از دست نخواهد داد و برای پوست شما آلرژی ایجاد نخواهد کرد. مطمئنا روتختی هایی که کیفیت بالاتری دارند، قیمت بیش تری نیز خواهند داشت. البته این بدان معنا نیست که همه ی روتختی های گران قیمت، کیفیت خوبی دارند. اکثر روتختی هایی که دارای الیاف تولید کشور ترکیه هستند، کیفیت مناسبی دارند. الیاف این روتختی ها سبک و نرم هستند و تا چندین بار قابل شستشو خواهند بود، بدون این که ظاهرشان تغییری پیدا کند.

-اندازه روتختی

اندازه هم از فاکتورهای تعیین کننده در انتخاب روتختی است. یکی از اشتباهات رایج در هنگام انتخاب و خرید روتختی این است که خریدار نمی داند دقیقا چه سایز روتختی را باید خریداری کند. این تصور که همه روتختی ها دارای سایز یکسانی هستند، اشتباه است. البته اکثر سایز روتختی های ترکیه 195*215 سانتی متر است که در کنار آن انواع  روتختی های ایرانی با سایزهای مختلف تولید و به بازار عرضه میگردد .